przed zakupem

Start Technika

Technika

Przed zamówieniem kominka warto odpowiedzieć sobie na pytanie: do czego potrzebny jest nam kominek?

Czy zamierzamy nim intensywnie ogrzewać dom, czy będzie nam służyć tylko okazjonalnie?

Czy ma się wtopić we wnętrze, czy też swoją formą uwidocznić prestiż właściciela domu?

Odpowiedzią na te pytania może być przedstawiony poniżej opis stosowanych technik zduńskich.

 

KOMINEK KONWEKCYJNY (tzw. kominek grzewczy)

Jest to najpopularniejszy typ kominka. Daje możliwość zamontowania każdego rodzaju paleniska, żeliwnego lub stalowo szamotowego, bez względu na jego kształt. Ogrzewanie pomieszczeń następuje poprzez przepływ powietrza przez obudowę kominka i kratki. Produkujemy w ten sposób duże ilości ciepła w szybkim czasie.

 

Często łączymy ten system z dystrybucją gorącego powietrza (DGP) odpowiednimi kanałami. Ten system daje ciekawe możliwości aranżacji obudowy.

 

KOMINEK AKUMULACYJNY (ciepły kominek)


Każdy kominek daje ciepło, ale nie każdy ma ciepłą obudowę. Budujemy kominki, których obudowa jest przyjemnie ciepła w dotyku.

 

Taki kominek jest najodpowiedniejszy z punktu widzenia zdrowotnego dla człowieka. Otrzymujemy ciepło powolnie wypromieniowywane w ciągu wielu godzin z obudowy.

 

Do tego możliwość wykończenia zewnętrznego w formie stylowej lub nowoczesnej z zastosowaniem kafli w kolorystyce i fakturze niedostępnej dla obudów kamiennych. Wewnątrz takiego kominka znajduje się kanał ze specjalnych materiałów przewodzących ciepło. Z takim kominkiem możemy stać się całkowicie niezależni od innych źródeł ogrzewania, a do jego funkcjonowania nie potrzeba energii elektrycznej.

 

Kominek z funkcją magazynowania ciepła dzięki zawartej w obudowie masie akumulacyjnej. Występują różne formy magazynowania ciepła, jedna z nich jest  w wersji z paleniskiem jak z kominka konwekcyjnego, ale najlepiej o mniejszej powierzchni szyby.  Zastosowanie ciągu akumulacyjnego o niewielkiej masie np.krążki.

 

Ciepło najczęściej produkowane na zasadzie konwekcji(ruchu przepływającego powietrza). Duże ilości ciepła w szybkim czasie, oddawanego jeszcze przez pewien niewielki czas po wygaszeniu kominka. Możliwość zastosowania obudowy zarówno ciepłej jak i zimnej.

 

KOMINKI Z PALENISKIEM PIECOWYM (ciepły kominek)

Kominek o zasadzie działania przypominającej piec kaflowy. Daje możliwość zastosowania paleniska o większej sprawności i wytrzymałości, ale o niewielkiej powierzchni szyby w porównaniu z innymi wkładami kominkowymi. Wykonany jest najczęściej z żeliwa i szamotowego wnętrza.

 

Dodatkowo istnieje możliwość podłączenia masy akumulacyjnej o największym ciężarze. W piecokominku również obudowa wykonana jest z materiałów akumulujących ciepło np.kafli. Dzięki tej technice uzyskujemy najwięcej ciepła, które w czasie wielu godzin po wygaszeniu paleniska jest wypromieniowywane na zewnątrz. Najzdrowsze ciepło równomiernie rozłożone w czasie.

 

Piecokominek bywa łączony z funkcją grzania wody do c.o. Łączy w sobie najlepsze wykorzystanie energii i małą częstotliwość dokładania opału, palimy 3x na dobę a ogrzewamy całą dobę.

 

 

 

 

KOMINEK Z PŁASZCZEM WODNYM

Wykonywany najczęściej jako kominek konwekcyjny ale oprócz grzania pomieszczenia, w którym się znajduje, przekazuje gorącą wodę do centralnego ogrzewania, a czasami też służy do podgrzewania wody użytkowej. Konieczność zastosowania specjalnego paleniska, wykonania niezbędnej instalacji, pomiędzy kominkiem a kotłownią, oraz posiadania komina odpornego na działanie tzw.kondensatu.

 

Aby można go w pełni wykorzystywać należy jeszcze posiadać dodatkowe źródło zasilania w energię, ponieważ bez elektryczności kominek ten nie może działać. Korzystny równomierny rozkład ciepła po całej powierzchni domu.

 

 

KOMINEK HIPOKAUSTA (ciepły kominek)

W takim kominku ciepło wypromieniowywane jest z powierzchni obudowy co oznacza że musi być ona stosunkowo duża w zależności od paleniska. Zasadniczym plusem jest brak kratek, minusem konieczność zastosowania palenisk najlepszej jakości.

 

PIEC FUNDAMENOWY(GRUNTOWY)

Bez tradycyjnego wkładu, bez kratek. Najcięższa konstrukcja wymagająca specjalnie przygotowanego podłoża. Palenisko murowane z drzwiczkami stalowymi, bez tradycyjnego wkładu.